top of page
Search

Oled hädas emotsionaalse söömisega? Praktilised näpunäited, kuidas sellest vabaneda ja soovitused tervema vaimu ning keha jaoks!Söömine on inimorganismile üks suurimaid naudinguid. See hoiab meid elus ja rahustab ka kesknärvisüsteemi.


Küll aga võib emotsionaalne söömine sageli olla takistuseks Sinu teekonnal tervislikuma elustiili poole. Emotsionaalse söömise äratundmine ja juhtimine on ülioluline igaühe jaoks, kes püüab säilitada või saavutada tervislikku kehakaalu ja vaimset heaolu. 


Pakun Sulle tõhusaid näpunäiteid emotsionaalse söömise ületamiseks, integreerides kaalulangetuse, tervisliku elustiili, mõtteviisi ja muud tervise teekonna olulised elemendid.


Mida tähendab emotsionaalne söömine?


Söömisega eneserahustamine on õpitud meil suure tõenäosusega lapsepõlvest. Seda kõike saab muuta, kui me võtame iseennast prioriteediks ja hakkame ennast toitma ning hoidma. 


Emotsionaalne söömine on toidu tarbimine vastusena tunnetele, mitte näljale. Sageli on see toimetulekumehhanism negatiivsete emotsioonidega, nagu stress, igavus või kurbus, toimetulekuks. Erinevalt füüsilisest näljast ei saa emotsionaalset nälga rahuldada ainult toiduga. Emotsionaalse nälja ja füüsilise nälja erinevuse mõistmine on esimene samm sellest harjumusest üle saamise suunas.


Levinud põhjused, miks emotsionaalne söömine tekib on järgmised:


1.Stress: Paljud inimesed söövad, kui nad tunnevad stressi. Kõrge stressitase võib suurendada kortisooli tootmist, hormooni, mis võib suurendada söögiisu ja iha magusate või rasvaste toitude järele.

2.Igavus või tühjusetunne: söömine võib olla viis tühjuse täitmiseks või igapäevaelu monotoonsuse leevendamiseks.

3.Sotsiaalsed mõjud: sõpradega kogunemine või üritustel osalemine võib põhjustada ülesöömist, eriti kui toit on peamine sündmus.

4.Negatiivne enesehinnang: toit võib ajutiselt kaitsta inimesi ebapiisava tunde või enesekriitika eest.


Kuidas emotsionaalsest söömisest vabaneda?


1. Tähelepanelik söömine: Tähelepanelik olemine hõlmab praeguse hetke täielikku teadvustamist. Söömisel tuleb hinnata toidu värve, lõhnu, maitseid ja tekstuure, närida aeglaselt ning kuulata oma keha nälja- ja küllastustunde signaale. Harjuta tähelepanelikkust igal söögikorral, et aidata eristada emotsionaalset nälga ja füüsilist nälga.


2. Emotsionaalne juhtimine: selle asemel, et oma emotsioone toiduga juhtida, proovi oma tunnetele otse vastu astuda. Kui oled mures, võib-olla aitab jalutuskäik või mõni minut sügavat hingamist. Kurb? Helista sõbrale. Igavus? Tegele tegevusega, mis Sulle meeldib.


3. Tööta välja tervisliku toitumise plaan: regulaarse toitumisgraafiku kehtestamine võib emotsionaalse söömise ennetamisel palju kaasa aidata. Toidukordade vahelejätmine võib põhjustada ülesöömist hiljem päeval või õhtul. Lisa oma toitumiskavasse toitvaid, tasakaalustatud eineid, mis sisaldavad erinevaid toidugruppe.


4. Treeni regulaarselt: Füüsiline aktiivsus teeb imet Sinu tuju ja energiatasemega ning võib olla ja võimas stressimaandaja. Olgu selleks jooga, jõutreening või lihtne jalutuskäik, leia endale meelepärane tegevus ja proovi see oma igapäevarutiini integreerida.


5. Loo tugivõrgustik: jaga oma eesmärke sõprade või pereliikmetega, kes saavad julgustada ja Sind vastutusele võtta. Kui eelistad professionaalset abi, kaalu liitumist THE NEW YOU väljakutsetega.


6. Väldi kiusatusi: eemalda oma kodust rasva- ja suhkrurikkad suupisted ning asenda need tervislikumate valikutega. Valmista suupisteid, mis on täisväärtuslikud ja toitvad, et vältida kiiret rämpstoidu haaramist emotsionaalsetel aegadel.


7. Võimalikult mitmekesine söömine - Meie seedesüsteemis olevad bakteriaalsed keskkonnad, kui me oleme söönud ebatervislikult või mitte mitmekesiselt, siis seal paljunevad just need kolooniad, mida me oleme söönud. Ehk sööd rämpstoitu, siis tahad seda veel. Küll aga kui proovid nädal aega lisada oma menüüsse võimalikult palju erinevat värsket-värvilist (salat, juurviljad, marjad), siis on teaduslikult ära tõestatud, et mida rohkem Sa sööd mitmekesisemat toitu, siis need kolooniad hakkavad Sinu ajule saatma impulssi ning siis tahab Su aju just seda head asja veel ja veel. 


Miks see on vajalik? 70% heaoluhormoonidest saavad alguse seedesüsteemist. Mida rohkem mitmekesisemalt sööd, seda rohkem tahad ka häid asju süüa ning seda parem on tuju ja üldine füüsiline enesetunne. 


Pea meeles, et emotsionaalsest söömisest üle saamine on teekond, mitte võidujooks. Tähista oma võite, õpi oma tagasilöökidest ja jää pühenduma oma pikaajalisele tervislikuma elustiili eesmärgile. Tervislik elustiil ei tähenda rangeid toitumispiiranguid ega enda armastatud toitudest ilmajätmist. Pigem on see suurepärane enesetunne, rohkem energiat, tervise parandamine ja meeleolu tõstmine.


Kui leiad, et vajad emotsionaalsest söömisest ülesaamise teekonnal juhendamist, siis olen kirjutanud raamatu, milles on kõik lihtsalt ja loogiliselt kirja pandud. Paindlik toitumine, mõtteviis, esimesed lihtsad sammud, maitsvate roogade retseptid ning lisaks juhised jõutreeningutega alustamiseks. Samuti kuhjaga motivatsiooni ja müütide purustamist. – Kõik, mida vajad tõeliseks, tervislikuks ja püsivaks kehakaalu langetamiseks.


 Pea meeles, et iga Sinu väike samm on liikumine tervislikuma ja täisväärtuslikuma elu poole.


Võta raamatus olevad teadmised omaks avatud käte ja avatud südamega. Vaid nii liigud Sa tervislikuma ja õnnelikuma elu poole!


Toit on Sinu sõber, mitte Sinu vaenlane! 


Minu uue raamatu “SINU UUS SINA” leiad SIIT
Comments


bottom of page